VIJEĆE MLADIH POSUŠJE: Priopćenje za javnost

Tijekom zadnjih tjedana, a počevši od polovine rujna ove godine, u općini Posušje je otpočela ekološka akcija pod sloganom “Jer te se tiče!”, a koja će simbolično trajati narednu godinu dana.

U akciji su sudjelovale udruge grada Posušja, Udruga “Primus”, Udruga “Apollo”,Klub navijača Hajduka “Torcida Posušje”, Tkd Poskok klub Posušje, Crveni križ Posušje i mnogi drugi mladi ljudi općine Posušje, a sve to u organizaciji Vijeća mladih općine Posušje.Potporu su im pružili gospodarstvenici grada Posušja okupljeni oko Udruge gospodarstvenika. U ime gospodarstvenika u permanentnom kontaktu  sa mladim, radnim ljudima je bio tajnik Udruge gospodarstvenika – gospodin Stjepan Bagao.U akciji čišćenja dionice prema Rakitnu sudjelovalo je Kulturno društvo Rakićana,predvođeno gospodinom Romićem i gospođom Mikulić.

Za jesenski vremenski ciklus ili period ekološke akcije su odrađene, a osam studija slučaja od koliko ih je ukupno bilo, sanirana su divlja odlagališta otpada iznad posuške crkve i u Batinu, čišćene su dionice i pojasevi cesta prema Ričini,Vinjanima i Rakitnu,dvije zaobilaznice, jezgra grada, okoliš posuške ambulante, itd., pri čemu je prikupljeno više od 20 tona (!) raznoga otpada.

Mladi ljudi koji su kontinuirano sudjelovali na raznim lokacijama gdje se odstranjivao otpad i sami su bili zgroženi onim što se baca u prirodu, ali i nedostatkom svijesti samih zagađivača koji očito ne razumijevaju da ne zagađuju samo sebe, već biljni i životinjski svijet, te i druge ljude koji obitavaju u njihovoj blizini.

U svijetu kojega smo suvremenici, dinamičnih struktura obitavanja konstantno bivamo obaviješteni od strane raznih stručnjaka, da opasnosti koje proizlaze i koje su deducirane iz zagađenja stvaraju nepopravljivu prijetnju planetu na kojemu živimo. Svjedoci smo kiselih kiša, efekta staklenika, otapanja ledenjaka, globalnog zatopljenja, zemljišta uništenih pesticidima, raznih bolesti koje haraju na kritično zagađenim točkama zemlje.

Ono što se htjelo postići ovim ekološkim akcijama koje su odrađene u praksi (a na kojima se neće stati) je podizanje ne samo ekološke, nego i životne svijesti. Jer gledajući sa aspekta ekološke svijesti – implicira se i potreba za zdravom okolinom i njenim očišćenim ekosustavima. Poznati su nam izrazi ekocida, urbicida, kulturocida, ali i ubojstva iz nehaja – koje se, gledajući na dugoročno – događa.

Uništen okoliš reflektira se i na život ljudi. Nezdrava okolina osim fizičkih oboljenja, nosi sa sobom i psihička poput tjeskobe, depresije, raznih psihoza i neuroza. Religija, nauka i znanost kategorično stoje pri stavu da je čovjek u recipročnom odnosu sa prirodo i da, koliko god utjecao na prirodu, ona povratno djeluje na njega.

Nažalost, treba se spomenuti da odaziv na ekološke akcije pri samome početku nije bio velik, ali što su se akcije odvijale jedna za drugom broj sudionika se povećavao, no i dalje se apelira da ne može biti viška ljudi, jer su pojedina područja koja su čišćena zahtijevala ne samo dobru volju, već i fizičku snagu. Teško pristupačne rupe i provalije, unatoč svim nedaćama su čišćene, te se otpad uklanjao bez obzira gdje se nalazio.

Nadalje, šokantan je podatak što se sve nalazilo dok se odstranjivalo: osim neugodnih i neizdrživih mirisa leševa, pronalazili su se lijekovi, odjeća, kućne potrepštine, ogroman broj pelena za bebe, igračke, tehnika, dijelovi automobila, kućnoga namještaja, te ogroman broj plastike, stakla i gume.

Nadamo se da će se podizanje svijesti u dogledno vrijeme povećavati, što će svima olakšati ne samo socijalni ambijent, nego i zdravi rad i radni odnos bez stresa i neugodnih mirisa.
Hvala svima koji su,na bilo koji način, pomogli u realizaciji prvog ciklusa Ekološke akcije “JER TE SE TIČE.”
Vijeće mladih općine Posušje