Podaci iz katastra putem interneta

0
280

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić i direktor Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Željko Obradović svečano su danas pustili u rad jedinstveni softver za katastar FBiH  katastar.ba”, koji ima za cilj uspostavljanje standardizacije i jednoobrazan rad općinskih katastarskih ureda u FBiH, kao i formiranje centralne baze katastarskih podataka.

Implementacija softvera je financirana iz Projekta registracije zemljišta (kreditna sredstva Svjetske banke) i proračunskih sredstava Vlade FBiH, putem Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, a izrada softvera koštala je 1.250.000 KM.

U okviru implementacije softvera izvršena je izrada softvera u skladu s postojećim pravnim propisima iz oblasti katastra, instalacija software sa obukom korisnika u 70 općinskih katastarskih ureda Federacije BiH, migracija (konverzija) podataka iz postojećih softvera u novi sistem za održavanje u razdoblju od 12 mjeseci.

Softver za katastar Federacije BiH podržava sve procese nad bazom podataka katastra nekretnina propisane Pravilnikom o bazi podataka katastra nekretnina (izrada, održavanje, distribucija i razmjena podataka, čuvanje, zaštita i arhiviranje baze podataka katastra nekretnina).

Uspostavljena je centralna baza katastarskih podataka Federacije BiH, koja se nalazi u Federalnoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove, i implementirane funkcionalnosti njenog ažuriranja s promjenama koje se provode u općinskim katastarskim uredima.

Uspostavom centralne baze katastarskih podataka Federacije BiH stvoreni su preduvjeti za prezentaciju podataka iz centralne baze na internetu (e-service).

– Od danas svi građani mogu putem interneta dobiti informacije o svojoj nekretnini. Za sada su samo alfanumerički podaci, ali će do kraja godine njima biti pridruženi i grafički i geometrijski podaci o nekretnini i katastarskom planu čime bi bila dovršena priča o prikazivanju nekretnina putem interneta, zaključio je Obradović.

Softver omogućava da se dođe do informacije, ali će se za službeni dokument i dalje morati otići u općinu gdje će se moći ovjeriti. U Federaciji BiH ima oko 4,5 milijuna parcela i one su u bazi podataka, a 45 posto je u digitalnom sistemu.

Internet prezentaciju možete pogledati ovdje

fena/ugp