Država blokira tvrtke, pa se čudi gdje su pare?
Banke u Bosni i Hercegovini su u srpnju blokirale 62.629 računa od kojih su 38.413 tvrtke koje imaju blokiran bar jedan bankarski račun.
Trend povećanja broja “blokiranih” tvrtki se nastavlja iz mjeseca u mjesec, a prvi izvještaj je Centralna banka BiH objavila u studenom prošle godine kada je bilo 58.038 blokiranih računa.
Na 2.499 strana srpanjskog izvještaja koji je objavila Centralna banka BiH su gospodarski subjekti od malih trgovina i uslužnih radnji, udruženja, sportskih klubova, apoteka, stomatoloških ordinacija, odvjetnika, autoprijevoznika i taksista do tzv. srednjih i velikih poduzeća.
Podatke o blokadi računa dostavile su banke, kojih u RS-u ima deset, a u FBiH 18.
Blokirani poslovni subjekt ne može obavljati svoju redovnu poslovnu aktivnost, a to znači niti servisirati svoje obaveze prema bankama niti realizirati kreditne zahtjeve upućene bankama.
Ekonomski stručnjaci ocjenjuju da stalni rast broja blokiranih računa pravnih osoba ukazuje na nelikvidnost i nesolventnost koja narušava financijske tijekove, uzrokuje pad proizvodnje, potrošnje i zapošljavanja.
Stalni rast sudjelovanja loših kredita (NPL) u kreditnom portfoliju koje plasiraju komercijalne banke, zatim sve veći broj neplaćenih poreznih obaveza za koje nadležne institucije stavljaju blokadu te instrumenti prinudne naplate i izvršenje sudskih rješenja su, po ocjeni ekonomskih stručnjaka, glavni razlozi rastućeg broja nelekividnih i nesolventnih tvrtki čiji bankarski računi bivaju blokirani.
Dnevnik.ba/ugp