Sindikati i poslodavci složno protiv Vlade

0
232

Izmjene Zakona o doprinosima FBiH, kojima Nikšićeva vlada planira oporezivanje toplog obroka i naknada za prijevoz, dočekane su na nož i kod sindikata i kod poslodavaca. Sudeći po reakcijama Vlada je uspjela ostvariti teško ostvarljivo: ne samo pomiriti nego ujediniti sindikate i poslodavce.

Ovo rješenje, koje najviše propagira Jerko Ivanković Lijanović (NSRzB) sa svojom “računicom” kako će osigurati 500 milijuna KM, već su osudili poslodavci te pojedine sindikalne grane. Tvrde kako Vlada neće dobiti suglasnosti za rješenje kojim uvodi nove namete za gospodarstvo i građane.

Na ovom rješenju se unutar Vladine radne skupine užurbano radi, a sve, kako bi se spriječili prosvjedi umirovljenika najavljeni za 24. rujna.

To neće povećati nego značajno smanjiti prihode u proračun

Iz Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH najoštrije su reagirali na izmjene Zakona, nazvavši ovo rješenje izravnim udarom na gospodarstvo.

– Nesposobnost ministara u Vladi FBiH te njihova apsolutna indiferentnost za probleme realnog sektora financijski je atak koji će poslodavci sigurno pokušati amortizirati smanjivanjem plaća radnicima te njihovim otpuštanjem. To nikako neće povećati prihode u Fond MIO nego će ih, naprotiv, dodatno smanjiti – pojašnjava Mersiha Beširović, predsjednica ovog sindikata.

Kako navodi, umjesto da mjerama za rasterećenje gospodarstva iniciraju veće zapošljavanje i omoguće poboljšavanje uvjeta rada, “predstavnici vlasti na svim razinama, u grčevitoj borbi da povećaju prihode i svoja primanja, zavlače ruku u džepove gospodarstva”.

Naglasila je kako sindikati očekuju od zastupnika u Parlamentu FBiH odgovornost te da ne podrže ovakav sraman prijedlog.

Stope doprinosa

Predsjednik Asocijacije poslodavaca BiH Alija Remzo Bakšić tvrdi kako je jedina briga aktualne Vlade FBiH kako povećati prihode, “bez razmišljanja o tome kako rasteretiti gospodarstvo”.

– Poslodavci nisu za to da se uvode neka nova opterećenja. Nije im dovoljno to što imamo najveće stope doprinosa u Europi. Prosjek stope doprinosa u Europi iznosi 42 posto, a kod nas 73 posto. Umjesto da se razmišlja u suprotnom pravcu, kako omogućiti veći promet i poslovanje, da se poveća broj zaposlenih ili djeluje fiskalnom disciplinom, ide se na teret zaposlenika i poslodavaca – upozorio je Bakšić.

Dnevnik.ba