Održana sjednica Granskog povjerenstva za graditeljstvo i infrastrukturu

0
174

Gransko povjerenstvo za graditeljstvo i infrastrukturu Udruge gospodarstvenika Posušje održalo je sjednicu na kojoj su bili: Tomislav Marić (KTM Brina), Branimir Oreč (Kror), Stipan Mrvelj (Mrvelji), Ivan Čamber (Vamant), Zoran Lončar (Zolo), Marinko Šego (Spin) te tajnik UGP-a Stjepan Bago.

Nakon diskusije u kojoj su sudjelovali svi članovi povjerenstva doneseni su slijedeći zaključci:

Stanje u graditeljstvu je svake godine sve teže. Kriza još nije dotakla dno i ako se ovako nastavi moglo bi doći do otpuštanja dijela radnika ili čak do gašenja nekih tvrtki. Značajnijih kapitalnih investicija od strane županije i općine nema. Poslove na autocesti su dobile strane kompanije ili BiH tvrtke kontrolirane od strane političara iz vrha vlasti, a one su poslove davale njihovim „miljenicima“ i sponzorima. Neplaćanje izvršenih radova od strane investitora je postalo pravilo ponašanja u BiH, a naplata sudskim putem nemoguća misija.

Sve razine vlasti u BiH moraju donijeti propise i poduzeti mjere kako bi se trend neplaćanja zaustavio, a potraživanja naplatila. Županijska i općinska vlast mora naći načina isplatiti svoje dugove prema izvođačima radova. Neplaćanjem svojih obveza doprinijeli su teškom položaju graditeljskog sektora, koji je i pored ne naplate izvedenih radova, morao platiti PDV iz kojeg se isti financiraju. Zbog toga se rokovi obveze plaćanja PDV-a moraju produljiti.

Poduzetnici, iz raznih dijelova BiH, koji nemaju potrebite licence za opremu niti stručno osposobljene radnike, koji rade „na crno“ bez primjene osnovnih pravila zaštite na radu, dampinškim ponudama dobivaju poslove na terenu općine Posušje, dok su radnici posuških tvrtki bez posla. Kako bi se spriječio ovakav način rada, tijela općinske i županijske vlasti moraju žurno uputiti inspekciju na teren i spriječiti ovakve pojave.

Tvrtke članice UGP-a, i u takvim uvjetima poslovanja,  redovito izvršavaju svoje obvezi prema državi pa i u zimskom periodu kada  zbog  vremenskih uvjeta ne rade. U isto vrijeme država je, s više razina vlasti, isplaćivala odštetu zbog elementarne nepogode nekim drugim subjektima. Zbog toga,  nadležna tijela vlasti moraju donijeti propise da se u zimskim uvjetima, kada se ne može raditi, graditeljski sektor oslobodi jednog dijela plaćanja obveza  ili da se subvencionira od strane nadležnih tijela vlasti iz fondova iz kojih se isplaćuju odštete za elementarne nepogode.

sb/ugp