Zagreb: Rasprava o primjeni novog Zakona o prebivalištu

0
383

Na sjednici proširenog sastava Upravnog odbora Udruge bosanskih Hrvata Prsten raspravljalo se i o novom Zakonu o prebivalištu i njegovoj implementaciji. Na brojna praktična pitanja o problemima s kojima se susreću građani odgovarali su pomoćnica ministra za upravne i inspekcijske poslove MUP-a Ines Krajčak i voditelj Službe za upravne poslove MUP-a RH Miroslav Maretić.

Primjenom ovog Zakona  Hrvati iz BiH ne gube  stečena prava u RH. Oni i dalje imaju neotuđivo pravo na hrvatsko državljanstvo temeljem kojeg uvijek mogu dobiti hrvatsku putovnicu, prebivalište i osobnu iskaznicu i druge dokumente u RH, u slučaju da se žele preseliti u Hrvatsku zbog posla, obrazovanja ili drugih osobnih razloga.

Nakon predstavljanja zakona predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova kazali su da svakodnevno primaju brojne upite građana o primjeni novog Zakona o prebivalištu i svojim statusima pa je pozvala sve koji neće dobiti ovim putem odgovore na svoja pitanja da ih pošalju na kontakte Ministarstva.

Pitanje: Kupio sam zemljište na kojem se prije nalazila kuća u kojoj su i dandanas prijavljene osobe koje dobivaju nekakvu poštu. Mogu li ih ikako odjaviti?

Odgovor: Novi Zakon o prebivalištu za razliku od starog koji nije nudio ovu mogućnost omogućava vlasnicima da odjave osobe sa svoje adrese.

Pitanje: Mnogi građani imaju dvije osobne iskaznice. Sve češće ljudi javljaju da dobivaju kazne zbog dvostrukog prebivališta u RH i BiH. O čemu je riječ?

Odgovor: Osobe koje imaju prijavljeno prebivalište u RH moraju i živjeti u mjestu i na adresi prijavljenog prebivališta, ili u mjestu boravka. U slučaju privremenog odlaska izvan RH, koji će potrajati dulje od godinu dana radi obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, svoj odlazak moraju prijaviti policijskoj upravi ili postaji na čijem području imaju prijavljeno prebivalište. Ukoliko to ne prijave policijskoj upravi ili postaji prije odlaska izvan RH, mogu se javiti diplomatsko-konzularnom predstavništvu RH u inozemstvu, kako bi prijavili svoj privremeni odlazak izvan RH. O razlozima privremenog boravka izvan Republike Hrvatske moraju priložiti odgovarajuću dokumentaciju.

Ako osoba u inozemstvu ostane i nakon proteka pet godina od dana kad je prvi put prijavila svoj privremeni odlazak, dužna je to ponovno prijaviti (policijskoj upravi ili postaji neposredno ili putem diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske na čijem području boravi u inozemstvu), a u slučaju dužeg ostajanja u inozemstvu prijavu mora obnavljati svake tri godine i prilagati dokumentaciju o razlozima boravka izvan Republike Hrvatske (nakon prve prijave privremenog odlaska u inozemstvo prijavu mora obnavljati nakon proteka pete, osme, jedanaeste… godine boravka u inozemstvu). Nakon povratka u Republiku Hrvatsku, osoba o povratku mora obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području ima prijavljeno prebivalište.

Pitanje: Jesmo li u prekršaju ako imamo dvije osobne iskaznice u RH i BiH?

Odgovor: Hrvatski zakon ne omogućava dva prebivališta. Osoba koja ima prijavljeno prebivalište u RH mora na toj adresi i živjeti i u tom slučaju ima pravo i obvezu ishoditi hrvatsku osobnu iskaznicu. Hrvatski državljanin koji u nekom mjestu i na adresi u Republici Hrvatskoj privremeno boravi dužan je prijaviti boravište. Kako je ovo pitanje regulirano u BiH, nije nam poznato.

Pitanje: Trideset godina živim izvan RH, ali ovdje imam prebivalište. Nikad nisam imao obvezu se javiti na policiju. Imam sve dvostruke dokumente putovnicu, vozačku i osobne iskaznice i dvojno državljanstvo.

Odgovor: Stari Zakon nije propisivao obvezu prijave privremenog boravka izvan RH. Privremeni boravak izvan Republike Hrvatske morate do 29. prosinca 2013. prijaviti policijskoj upravi ili postaji na čijem području imate prijavljeno prebivalište ili diplomatskoj misiji – konzularnom uredu Republike Hrvatske na čijem području boravite u inozemstvu te im o razlozima privremenog boravka izvan Republike Hrvatske morate priložiti odgovarajuću dokumentaciju. Hrvatsku putovnicu kao hrvatski državljanin možete i dalje zadržati. Osoba koja ima prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj, a izvan Republike Hrvatske se nalazi privremeno, ima pravo na hrvatsku osobnu iskaznicu. Prema propisima EU osoba može imati samo jednu vozačku dozvolu.

Pitanje: Radim u RH i u BiH. Imam dvostruke dokumente. Plaćam porez u obje države. Koji je moj status?

Odgovor:  Novim Zakonom prebivalište je definirano kao mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih uz životne interese kao što su obiteljski, profesionalni, ekonomski, socijalni, kulturni i drugi interesi. Osoba može imati prebivalište u Republici Hrvatskoj ako se u nekom mjestu u Republici Hrvatskoj nastanila radi radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih uz životne interese. Prema tome osoba mora sama odlučiti gdje će se trajno nastaniti i prijaviti prebivalište te gdje privremeno boravi, u kojem slučaju je dužna prijaviti boravište.

Pitanje: Kako postupiti u slučaju kad imamo dvije vozačke dozvole npr. njemačku i hrvatsku, u obje je zabilježeno postojanje druge dozvole kako bi se spriječila zloupotreba druge vozačke u slučaju oduzimanja vozačke, i imamo vozilo npr. njemačkih registarskih tablica.

Odgovor: U ovom slučaju imamo usklađenje s propisima i direktivama u EU. Registracija mora biti usklađena s dokumentacijom i pripadati jednoj zemlji. U suprotnom je riječ o carinskom prekršaju.

Pitanje: Mogu li voziti vozilo iz Hrvatske s bh. vozačkom dozvolom?

Odgovor: Hrvatski državljanin koji iz inozemstva dođe u Republiku Hrvatsku može upravljati motornim vozilima na osnovi važeće inozemne vozačke dozvole za vrijeme do godinu dana od dana ulaska u Republiku Hrvatsku. Nakon toga u policijskoj upravi ili postaji na čijem području ima prijavljeno prebivalište mora zatražiti zamjenu inozemne vozačke dozvole hrvatskom vozačkom dozvolom i to vozačkom dozvolom za upravljanje onom kategorijom vozila u koju spadaju vozila za čije je upravljanje ovlašten inozemnom vozačkom dozvolom.

Inozemna vozačka dozvola može se zamijeniti hrvatskom vozačkom dozvolom ako je važeća ili ako joj je rok važenja protekao najviše šest mjeseci.

Pitanje: Može li Hrvat iz BiH koji ima hrvatsko državljanstvo doći raditi u RH, ako nema prebivalište?

Odgovor: Radno zakonodavstvo u RH kao uvjet za rad u javnim ustanovama traži hrvatsko državljanstvo, što znači da Hrvati iz BiH mogu raditi u javnim službama. U privatnom sektoru poslodavac u potpunosti odlučuje o radnicima.

Pitanje: Koja je novina u odnosu na stari Zakon koji je predviđao privremeni boravak do 30 dana, i trajni boravak na duže od 30 dana?

Odgovor: Novi Zakon definira boravište kao mjesto i adresu u Republici Hrvatskoj gdje osoba privremeno boravi zbog obrazovanja, zaposlenja na određeno vrijeme ili obavljanja funkcije za koju osoba ima vremenski ograničen mandat. Boravište se prijavljuje ovlaštenoj policijskoj upravi ili postaji ako traje dulje od tri mjeseca. Boravište u Republici Hrvatskoj mogu imati i hrvatski državljani koji imaju prebivalište u inozemstvu, a u Republici Hrvatskoj borave duže od tri mjeseca radi školovanja, posla, liječenja i sl.

Pitanje: Trenutno živim u Rijeci gdje imam stan. U BiH sam obnovio kuću. Imam dvije osobne i vlasništvo u obje zemlje.

Odgovor: Vlasništvo i imovina nisu vezani za prebivalište. Ulaskom u EU državljani EU mogu kupovati bilo gdje u Europskoj uniji.

Više o Zakonu o prebivalištu možete saznati na stranicama:  www.mup.hr ili poslati upit u svezi Vašeg problema.

Kontakti MUP-a RH za upite građana su: Ministarstvo unutarnjih poslova, 10 000 Zagreb, Ulica grada Vukovara 33, Tel.: 00 385 1 6122 111, e-mail: pitanja@mup.hr, policija@mup.hr

Zakon o prebivalištu: OVDJE

prsten/ugp