Suočena s velikim dugovanjima korisnika koncesija ZHŽ sprema novi zakon

0
229

Jedan od načina punjenja proračuna županija u FBiH su i sredstva od dodjele koncesija. Samo na području Zapadnohercegovačke županije ima potpisanih 19 ugovora o koncesiji, a od toga 12 ugovora o koncesiji za mineralne sirovine, pet za vode i dva za poljoprivredno zemljište. Također, u postupku dodjele je i osam koncesija.

Dodjela koncesija

Tako Ministarstvo gospodarstva Zapadnohercegovačke županije provodi postupke za dodjelu koncesije za vjetroelektranu Poklečani u općini Posušje, vjetroelektranu Relaks u općini Posušje, istraživanje i eksploataciju tehničko-građevnog kamena „Bosiljna“, istraživanje i eksploataciju arhitektonsko-građevnog kamena na lokacijama u Širokom Brijegu, Ljubuškom i Posušju.

Kako nam je kazao ministar gospodarstva Zapadnohercegovačke županije Ivica Ćorić, zaključivanjem i realizacijom navedenih ugovora o koncesiji za vjetroelektrane aktivirat će se lokalni gospodarski subjekti na poslovima izgradnje vjetroelektrana odnosno zapošljavanja lokalnog stanovništva što će pridonijeti povećanju gospodarske aktivnosti Zapadnohercegovačke županije i općine Posušje, kao i sama koncesijska naknada koja će se dijeliti u omjeru 50 postoOpćini i 50 posto županiji koja bi iznosila 1,5 milijuna KM godišnje.

Međutim, veliki problem su velika dugovanja koja imaju korisnici koncesija prema županijama.

Kako nam je kazao ministar Ćorić, situacija nije puno drugačija ni u ovoj županiji, dodavši kako su razlozi za neplaćanje naknada djelomično rezultat stanja na tržištu, a većinom su vezani uz izbjegavanje ugovorom preuzetih obveza. – Plaćanje koncesijske naknade nije zadovoljavajuće, a posebno kod plaćanja naknada po ugovorima o koncesiji za korištenje vode gdje su evidentirana potraživanja u iznosu od 178.661 KM. Potraživanja koncesijskih naknada po ugovorima za eksploataciju mineralnih sirovina iznose 215.683 KM, kazao je ministar Ćorić. 
Također, kazao nam je kako su pripremljene opomene za neplaćanje koncesijskih naknada i pokretanje postupka prisilne naplate sudskim putem za sve koncesionare koji ne izmire svoja dugovanja koncesijskih naknada te prijevremeni raskid ugovora o koncesiji sukladno Zakonu o koncesijama ZHŽ-a. Zbog ovakve situacije, ali i činjenice, prema riječima ministra Ćorića, da je dosadašnji zakon neefikasan u primjeni zakona jer nije predvidio adekvatna pravna sredstva za nepoštovanje obveza koncesionara te nije definirao raspodjelu sredstava između Općine i županije, kao ni donošenje provedenih propisa koji bi omogućili lakšu primjenu samog zakona, u planu je donošenje novog zakona o koncesijama.

Obračun s neplaćanjem

– Novim zakonom je predviđen učinkovitiji postupak nadzora nad naplatom naknade za koncesije i nadzor nad izvršavanjem svih drugih obveza propisanih ugovorom o koncesiji, uveden je Registar koncesija kao jedinstvena elektronska evidencija koncesija danih na području ZHŽ-a koju vodi Ministarstvo gospodarstva – Sektor za koncesije, određena je raspodjela koncesijske naknade između općine i županije u omjeru 50-50 posto, kazao je ministar Ćorić dodavši kako je cilj stvoriti učinkovit zakonodavni okvir u području koncesija i postizanje pozitivnih učinaka u gospodarstvu ZHŽ-a. Što se tiče dugovanja, ministar Ćorić nam je kazao kako su novim zakonom o koncesijama definirali nadzor nad provedbom ovog zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja mjerodavno ministarstvo.

U to spada obveza nadziranja mjerodavnog ministarstva nad radom koncesionara te redovito praćenje izvršavanja njegovih obveza, te poduzimanje svih mjera nadzora i prisilne naplate, mogućnost da nadzor može stupiti u objekt ili imovinu koncesionara, zahtijevati dostavljanje bilo kojeg podatka ili dokumenta koji je neophodan zbog primjene ovog zakona te po potrebi koncesoru predložiti poduzimanje odgovarajućih mjera, mogućnost da inspekcijski nadzor nad provedbom ovog zakona vrše nadležni županijski inspektori u skladu s odredbama ovog zakona i posebnih zakona kojima je regulirana pojedina oblast.

 

Ana Buntić Ćavar | vecernji.ba