UGP: Rudnici boksita novi član Udruge gospodarstvenika

Gospodarsko društvo Rudniciboksitad.o.o. je novi i ujedno 38 član Udruge gospodarstvenika Posušje (UGP), a direktor Zvonko Landeka je predstavnik društva u UGP-u.

“Boksit”, kako ga posušani zovu,  bavi se eksploatacijom boksitne rude već 56 godina i kroz njega su prošli i od njega živjeli i žive mnogi posušani. U početku,  rudnik je bio u sastavu rudnika „Mostar“. Krenulo se s iskopavanjem u Vinjanima, a nakon toga u: Zagorju, Studenim Vrelima, Rakitnu i Cerovim Docima. Sedamdesetih godina rudnik je bio u sastavu mostarskog Aluminija, sve do 1988. godine, kada se izdvaja u samostalno poduzeće. Broj zaposlenih je rastao, a najveći broj dostigao je polovicom 1992. godine, kada je bilo oko 570 zaposlenika. Bilo je to najveće i najuspješnije poduzeće u Posušju.

Zbog ratnih događanja devedesetih godina prošloga stoljeća, rad rudnika je obustavljen.

U poratnom periodu su započete aktivnosti oko aktiviranja proizvodnje sa dvadesetak zaposlenika.Trenutno, „Rudnici boksita“ d.o.o. Posušje zapošljavaju 62 zaposlenika i izvode radove  eksplotacije boksita  površinskim putem na više lokacija.