Vijeće mladih općine Posušje: Intervju s tajnikom Udruge gospodarstvenika

0
257

U sklopu projekta “Intervjui Vijeća mladih Posušje – Poticaj mladima”, na FB stranici VMP objavljen intervju s tajnikom Udruge gospodarstevnika Posušje, Stjepanom Bagom.

1. Gospodine Bago, kao tajnik Udruge gospodarstvenika Posušje, te čovjek sa iskustvom, što biste mogli reći o gospodarskoj, ekonomskoj situaciji u Bosni i Hercegovine, ali i šire? Koji su po Vama nedostaci, a koje pozitivni koraci?

Prema istraživanjima Eurostata, Bosna i Hercegovina je najsiromašnija država u Europi i država sa najnižim standardom njenih stanovnika. BDP po glavi stanovnika u BiH je oko 3.500 Eura, što je oko 28 posto prosjeka EU. Broj nezaposlenih je oko 550.000, a stopa registrirane nezaposlenosti 44 posto. Posebice je velik postotak nezaposlenih među mladima i on iznosi 60 posto. Broj umirovljenika je oko 620.000 i on se stalno povećava i uskoro će dostići broj zaposlenih kojih je oko 700.000. Broj zaposlenih u državnoj i javnoj upravi se stalno povećava u odnosu na realni sektor i taj omjer je neodrživ, kao i razina opterećenja gospodarstva. Na svaku marku neto plaće, poslodavac mora platiti državi 0,73 marke doprinosa i poreza. Ako se tome pridodaju i parafiskalni nameti, kojih je po nekim procjenama, između 300 i 400, onda poslodavac na jednu marku isplaćene plaće mora državi platiti do 0,90 maraka. To je, naravno, neodrživo i opterećenje gospodarstva se mora hitno smanjiti inače ne da neće doći do otvaranja novih radnih mjesta, nego će doći u pitanje i sadašnji broj zaposlenih.
Pozitivni pomaci mogli bi se dogoditi ako novoizabrana vlast prihvati i implementira novi plan Njemačke i Velike Britanije za Bosnu i Hercegovinu, kojim se želi ubrzati provedba gospodarskih, socijalnih i pravnih reformi nužnih za članstvo u EU i stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, potpisanog još 2008. godine. Ja, osobno, nisam veliki optimist, nažalost, životno iskustvo mi ukazuje na nešto drugo.

2. S obzirom na tešku ekonomsku situaciju, te visok postotak nezaposlenosti, posebice među mladima; Da li smatrate da su mladi dovoljno zainteresirani za proizvodne djelatnosti, te uopće; da li imaju mogućnosti i uvjete za razvoj proizvodnje, a samim tim i gospodarskog napretka?

Ne znam jesu li mladi dovoljno zainteresirani za proizvodne djelatnosti, to bi vi trebali istražiti.
Međutim, znam da vlasti na svim razinama, čine vrlo malo u stvaranju povoljnih uvjeta za poticanje proizvodnje, općenito, pa tako i za samozapošljavanje mladih. Bez poticajnih sredstava u vidu: grant sredstava, sufinanciranja kamata na kredite, kreditno-jamstvenog fonda, proizvodnih inkubatora, oslobađanja od plaćanja dijela doprinosa kroz nekoliko početnih godina itd., neće biti razvoja proizvodne djelatnosti, a time i gospodarstva općenito. Kurikulum obrazovanja mora biti u funkciji razvoja gospodarstva i poduzetništvo kao predmet valja uključiti u sve razine obrazovanja, posebice u srednjoškolsko i visoko, a sustav obrazovanja se mora prilagoditi tržištu rada.

3. Kaže se “Na mladima svijet ostaje”. Jesu li danas, sa Vaše točke gledišta, mladi dovoljno motivirani, imaju li ciljeve, volju, ali i podršku političkih elita?

Teško mi je procijeniti jesu li mladi dovoljno motivirani te imaju li ciljeve i volju realizirati ih. Nadam se da imaju. Međutim, siguran sam, jer je to očito svima koji i površno prate događanja u našem okruženju, da mladi, općenito, nemaju podršku političara. Političare kao „elitu“ vidim, prije svega, po iznadprosječnim primanjima, a posebice sramotnim „bijelim hljebom“, temeljem kojeg stave u „nezasitni džep“ 50-60.000 maraka za godinu dana ne rada. Toliki iznos umirovljenik, s prosječnom mirovinom, bi naplatio za 14 godina, pod uvjetom da bude živ toliko godina, naravno!
Na mladima svijet ostaje ! Da, tako je. I ne samo da ostaje, nego će ga mladi, duboko sam uvjeren u to, promijeniti u bolje, u svakom smislu, jer su i obrazovaniji i komunikativniji i otvoreniji prema drugima, lakše i brže prihvaćaju sve tehnološke novitete i nova suvremena znanja, bez kojih nema napretka. Mi malo ili više stariji, skloni smo često reći: e kako je to bilo lijepo u „naše“ vrijeme. S tim se apsolutno ne slažem, to je čista patetična nostalgija; uvijek je „danas“ bolje nego što je bilo „jučer“. Jednostavno, mi smo takvi ljudi; sve kritiziramo, s ničim nismo zadovoljni, uvijek je prije bilo bolje, lako je drugima, za sve loše u našem životu su krivi neki drugi. Ne vidimo da rješenja problema leži među nama i da ga samo mi možemo riješiti, a ne netko drugi itd…

4. Prema istraživanjima, mladi su u velikom postotku neaktivni, nerado se uključuju u političke stranke ili nevladin sektor. Što mislite kako to promijeniti i što biste istaknuli kao glavne probleme mladih?

Teško mi je istaknuti glavne probleme mladih, jer se, jednostavno, nisam detaljnije bavio problematikom mladih. U svakom slučaju, problem je golemi postotak nezaposlenih mladih, oko 60 %, nedostatak poticajnih sredstava za rad mladih kao i prostora za djelovanje udruga mladih, korupcija te diskriminacija pri zapošljavanju. Ove, kao i sve druge probleme u ovoj državi, mogu riješiti samo nove snage na političkoj sceni, a to su svakako mladi. Jer, ne mogu, ili ne žele, izlaz iz krize naći oni koji su ovu dugotrajnu krizu, u socijalno-ekonomskom i političkom pogledu, stvorili kroz posljednjih 20-tak godina. Oni, jednostavno, moraju otići, odnosno, veliku većinu njih valja ukloniti s političke scene, naravno, demokratskim putem.

5. Vaše dosadašnje djelovanje, kako vam je promijenilo poglede na život? Općenito, što mislite o mladima sa ovih prostora i koje su konkretne mjere za promjenom sadašnje situacije?

Stekao sam određeno „životno iskustvo“, koje nije ništa manje vrijedno od znanja i vještina koje sam stekao kroz cjeloživotno učenje i usavršavanje. Naravno, mnoge stvari u svom životu nisam dobro uradio i rado bih ih, kad bih mogao, promijenio i uradio drugačije. Posebice se to odnosi na društveni život i žao mi je, kako reče don Petar, iz kultne serije Prosjaka i sinova, „malo sam se smija…“. Isto tako, bio bih boljeg zdravlja da nisam „mario za male stvari“. (Ne mari za male stvari, Richarda Carlsona)
Mladi su, još uvijek, veliki potencijal koji moraju pretvoriti u konkretne projekte, a to mogu, po mom mišljenju, samo kroz zajedničko djelovanje organizirani u jednu ili više krovnih organizacija kao što je Vijeće mladih općine Posušje, koje je kroz svoj dosadašnji rad učinilo mnogo na: ekološkom, humanitarnom, edukativnom i kulturnom planu, u realizaciji konkretnih projekata od općeg interesa, zahvaljujući, prije svega, entuzijastima kao što su: Mate, Jozo, Marija, Anđelka, Cvitko, Ivan, itd…. Oni i slični njima, kojih ima još, naravno, su osnova za „tkanje“ mreže mladih iz kojih će Posušje, a i šire, uvjeren sam, profitirati.

6. Za kraj, Vaša poruka mladima?

Pozdravljam sve mlade, posebice sve članove udruga koje djeluju u sklopu Vijeća mladih općine Posušje. Želim vam puno uspjeha u radu i što skorije konstituiranje vijeća mladih na županijskoj i federalnoj razini, kao i savjeta za mlade. Isto tako, želim vas ohrabriti da inzistirate na provedbi Zakonu o mladima, u cijelosti. Ne dozvolite da i taj zakon ostane samo „mrtvo slovo na papiru“. Natjerajte političare da rade svoj posao i da propise koje usvoje i provedu do kraju. Inzistirajte na svojim pravima i tražite određena sredstva za mlade u proračunima na svim razinama.
Ako se sami ne izborite za svoja prava i svoje mjesto u društvu, budite sigurni, ostat ćete na margini društva, kao i do sada. Bit ćete još jedna nevladina organizacija i ništa više. Ne dozvolite da vas smatraju „troškom“ proračuna. Vi niste trošak vi ste najznačajnija investicija ovog društva.
I još nešto. U vašim programima rada morate više prostora posvetiti poduzetništvu i programima samozapošljavanja mladih, inače postotak od 60 % nezaposlenih mladih će biti i još veći, jer će se nastaviti zapošljavati podobni „uhljebi“, a ne stručni i sposobni, poslušni, a ne kreativni i poduzetni. Ovo što se već godinama događa sa zapošljavanjem mladih je katastrofa, to se ne može definirati kao nepotizam i podobništvo, to je, jednostavno, diskriminacija mladih ljudi koji nisu pripadnici političke stranke koja je na vlasti.

Vijeće mladih općine Posušje/ugp