Mogućnosti gradnje tvornice kompresora u Posušju

Jedna od vodećih kompanija u svijetu po proizvodnji zračnih kompresora, FIAC Air Compressors S.p.A., čije sjedište je u Bolonji u Italiji, istražuje najpovoljniju lokaciju za gradnju nove tvornice zračnih kompresora za tržište jugoistočne Europe. Na prijedlog jednog talijanskog poslovnog partnera Weltplast-a, suvlasnik FIAC-a g. Fabio Lucchi izrazio je želju doći u Posušje i informirati se na licu mjesta u mogućnosti izgradnje tvornice u Posušju.

Na inicijativu g. Franje Širića, vlasnika „Weltplast“ d.o.o. Posušje, a uz posredovanje Udruge gospodarstvenika Posušje, 24.10.2012. godine, održan je radni sastanak u uredu općinskog načelnika Posušje, po pitanju: ispitivanja  mogućnosti gradnje tvornice zračnih kompresora u poslovnoj zoni Osrdak.

Na sastanku je općinski načelnik g. Petar Polić, zajedno sa suradnicima, prezentirao poslovnu zonu Osrdak i pojasnio mogućnosti i uvjete registracije novog gospodarskog društva u stranom vlasništvu, te visinu poreza, doprinosa i ostale uvjete poslovanja, a sve prema unaprijed dostavljenim upitima od strane g. Fabia. Posebice je istaknuto, da se svi poslovi oko registracije tvrtke, projektiranja, dobivanja svih dozvola i izgradnje objekta mogu završiti u roku od šest mjeseci, te da sve poslove u svezi projektiranja i izvođenja radova mogu uraditi domaće, posuške tvrtke.

Gospodin Fabio Lucchi prezentirao je svoju kompaniju i razloge izgradnje nove tvornice u ovom dijelu Europe. Izrazio je zadovoljstvo onim što je čuo od predstavnika općine Posušje i vidio u poslovnoj zoni Osrdak. Konačnu odluku o gradnji tvornice, koja bi u početku zapošljavala oko  30-tak zaposlenika i u koju namjerava uložiti oko jedan milion eura, donijet će nakon konzultacija sa suvlasnicima FIAC-a.

Bezrezervnu podršku potencijalnim investitorima iz Italije, uputio je i novoizabrani budući općinski načelnik  g. Branko Bago, koji je kao i predstavnici tvrtke Weltplast i Udruge gospodarstvenika Posušje, nazočio ovom radnom sastanku.

Tajnik Udruge:

Stjepan Bago, dipl.ing.