Dugi rokovi uknjižbe u zemljišnim knjigama koče razvoj gospodarstva u Posušju !

U srijedu, 30. svibnja 2018., održana je 4. sjednica Upravnog odbora Udruge gospodarstvenika Posušje.

Izvješće o radu Upravnog odbora i Izvješće o radu Udruge obrazložili su predsjednik Upravnog odbora Damir Vican i predsjednik Udruge Ivan Pavković. Izvješća su usvojena i bit će upućena na redovitu izvještajnu skupštinu koja će se održati 14. lipnja 2018.

U Izvješćima su, posebice, istaknuti uvjeti poslovanja, kako na državnoj, tako i na regionalnoj i lokalnoj razini. Po analizi lakoće poslovanja Doing business 2017., koji je uradila Svjetska banka za 190 zemalja svijeta, BiH je nazadovala za 5 mjesta u odnosu na 2016. i nalazi se na 86 mjestu. Analizom se prate i mjere promjene u 11 područja koje utječu na poslovanje. U BiH, posebice, loše stanje je u tri kriterija: po poreznoj politici je na 137 mjestu, po dobivanju građevinske dozvole na 166 mjestu, a po lakoći pokretanja biznisa je na samom dnu, na čak 175 mjestu.

U ovako lošem poslovnom okruženju, koje se još dodatno pogoršava zbog ne provođenja najavljenih reformi iz reformske agende, ne može se govoriti o povoljnom poslovnom okruženju niti na regionalnoj i lokalnoj razini. Ono može biti nešto povoljnije u odnosu na neku drugu regiju ili općinu, ali povoljno sigurno nije.

U Posušju, posebice, ističe se problem sporosti uknjižbe promjena u Zemljišnim knjigama. Nakon 12 godina, konačno se u Posušje 2016. vratio ZK ured, a veliku ulogu u tome imao je i UGP. Nažalost, vrijeme uknjižbe vlasništva, kao i bilo kojih drugih promjena u zemljišnim knjigama, traje jako dugo i zbog toga gospodarstvo, općina, kao i svi stanovnici Posušja trpe značajnu štetu.

U cilju iznalaženja konkretnih prijedloga i mogućih zajedničkih aktivnosti  po pitanju rada ZK ureda u Posušju, koji je u nadležnosti Općinskog suda u Širokom Brijegu, ispred UGP-a, zatražit ćemo sastanak s Općinskim načelnikom i ministrima gospodarstva i pravosuđa u Vladi ŽZH, a nakon toga i s mjerodavnim predstavnicma suda.