Ispravljena diskriminirajuća odluka prema Posušacima: Zemljišno-knjižni ured preseljen iz Širokog Brijega

Nedjelja, 25 Studeni 2012.

Reformom pravosuđa u BiH tijekom 2004. Zemljišno-knjižni ured je iz Posušja preseljen u prostorije Općinskog suda u Širokom Brijegu, s obrazloženjem da postojanje ZK ureda u Posušju nije opravdano s ekonomskog aspekta, zbog nedovoljnog broja zahtjeva.

Takvom diskriminirajućom odlukom gospodarstvo i svi građani općine Posušje bili su izloženi nepotrebnim troškovima i dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na susjedne općine, jer za započeti bilo kakav posao treba imati valjan ZK izvadak, a za dobiti ga potrebno je ići u Široki Brijeg i izgubiti najmanje dva, a često i više dana. No, posredstvom Udruge gospodarstvenika Posušje, inicijativa za povratkom ZK ureda u Posušje je uspjela. Odlukom predsjednika Općinskog suda Široki Brijeg uspostavlja se posebna organizacijska jedinica Zemljišno-knjižnog ureda Općinskog suda u Širokom Brijegu u Posušju, u kojoj će se rješavati zemljišno-knjižni predmeti za područje te općine. Od Stjepana Bage, tajnika Udruge gospodarstvenika Posušje, doznali smo kako su tijekom proteklih godina vođene određene aktivnosti za vraćanje ZK ureda, a u zgradi Općine Posušje uređena su i opremljena dva ureda za potrebe suda i ZK ureda.

“Međutim, te aktivnosti nisu rezultirale povratkom ZK ureda u Posušje pa se Udruga gospodarstvenika odlučila aktivno uključiti u rješavanje tog vrlo važnog problema. Nakon nekoliko sastanaka i konkretnih zaključaka donesenih na posljednjem sastanku u Ministarstvu pravosuđa ZHŽ-a, kao i određenih aktivnosti nakon toga, ZK ured je, odlukom predsjednika Općinskog suda u Širom Brijegu, započeo s radom u Posušju 19. studenoga, točno pet mjeseci nakon pokretanja inicijative Udruge i prvog sastanka s načelnikom općine u Posušju”, kazao je Bago.

Naglasio je kako će daljnji rad organizacijske jedinice biti organiziran po načelu uredovnih dana, sukladno odluci predsjednika suda i u dogovoru s rukovoditeljem ZK ureda suda. Pojasnio je kako će se rad Zemljišno-knjižnog ureda u Posušju, za prijelazno razdoblje, odnosno dok se ne osiguraju potrebni materijalno-tehnički uvjeti, odvijati na način da će stranke zahtjeve podnositi u Posušju svaki ponedjeljak, a petkom preuzimati riješene zahtjeve.

Osim ove uspješno provedene inicijative, Udruga gospodarstvenika koja broji 30 članova bilježi mnoge aktivnosti od kojih valja istaknuti onu za izgradnju autobusnog kolodvora u Posušju na osnovama javno-privatnog partnerstva, sudjelovanje u izradi odluke o komunalnoj naknadi u općini Posušje te posredovanje u organiziranju sastanka s potencijalnim investitorima iz Italije za eventualnu izgradnju tvornice kompresora u Posušju.

“Od dosadašnjih aktivnosti bih spomenuo i uspostavu suradnje s Udrugom poslodavaca u Vitezu, kao i s Regionalnom agencijom za razvoj REDAH s kojom smo se dogovorili oko zajedničkog djelovanja u budućem razdoblju, a preko predstavnika udruge u županijskom odboru sudjelujemo u izradi strategije razvitka”, naglasio je Bago.

(Dnevni list)