Smanjuju se naknade za općekorisne funkcije šuma

Skupština Županije Zapadnohercegovačke, na sjednici održanoj 11. ožujka 2020. g., donijela je Zakon o izmjenama zakona o šumama, temeljem kojeg se naknada za općekorisne funkcije šuma smanjuje za 28,5 posto, s 0,07 na 0,05 posto od ukupnog prihoda ostvarenog na teritoriju ŽZH.

Ova naknada je jedan od mnogih neporeznih-parafiskalnih nameta koje plaća gospodarstvo pa će ovo smanjenje, iako je moglo i trebalo biti i veće, djelomice utjecati i na poboljšanje konkurentnosti domaćeg gospodarstva u, prema studiji Svjetske banke, najlošijem poslovnom okruženju u Europi kakvo je u BiH.

Ovo smanjenje naknade za općekorisne funkcije šuma rezultat je aktivnosti Udruge gospodarstvenika Posušje, a prije svega, pismenog zahtjeva i sastanka predstavnika UGP-a s predsjednikom Vlade ŽZH, ministrom gospodarstva i njihovim suradnicima. UGP je, uz smanjenje naknade za šume za 50 posto, tražio i  drugačiji načinu refundacije porodiljnih naknada kao i smanjenje sudskih pristoji kod registracije gospodarskih društava.

Sudske pristojbe su već ranije smanjene, što ispred UGP-a, naravno, pozdravljamo, a ujedno očekujemo da se uskoro i način refundacije porodiljnih naknada nađe na dnevnom redu Vlade i da se i on izmjeni u skladu sa zahtjevom UGP-a.

Rasterećenje gospodarstva i povoljnije poslovno okruženje u interesu je i gospodarstvenika i proračunskih i vanproračunskih fondova, jer povećanom aktivnošću i profitabilnošću gospodarstva stvaraju se povoljniji uvjeti za povećanje plaća zaposlenika, što nam jeste i mora biti zajednički cilj.