UGP: Održane još tri sjednice Granskih povjerenstava

Nakon što su održali sjednice s Granskim povjerenstvima (GP) za poljoprivredu i stočarstvo i GP za proizvodnju, predsjednik UGP-a Ivan Pavković i predsjednik UO Ivan Šarić, održali su sjednice i s članovima GP za trgovinu, GP za usluge i turizam te s članovima GP za graditeljstvo i planiranje. Na ovim sjednicama, kao i na protekle dvije, razgovaralo se o konkretnim problemima koji opterećuju poslovanje, a posebice, o problemima na razini općine i županije.

Istaknuto je više pitanja koja otežavaju poslovanje i o kojima se mora razgovarati s nadležnim općinskim i županijskim vlastima te tražiti njihovo rješavanje. Kao jedan od najvećih problema istaknuto je  neplaćanje izvršenih usluga od strane općine kao i tvrtki u vlasništvu općine i županije. Ta dugovanja su golema i vuku se više godina. Za njihovo izmirenje mora se u proračunu planirati više sredstava i to mora biti prioritet, kako u izvršenju proračuna tako i kod navedenih tvrtki.

Ništa manji problem, ako nije i veći, je selektivni rad inspekcijskih službi; jedni se kontroliraju drugi ne. Zbog toga neke tvrtke obavljaju poslove s neprijavljenim zaposlenicima ili s prijavljenim za koje ne uplaćuju doprinose i  kao takve su „konkurentnije“ i dobivaju poslove na javnim pozivima za određene poslove. Ovaj problem je posebice izražen u sektoru graditeljstva.

Ova kao i sva druga pitanja, iznesena na svih pet sjednica GP UGP-a, bit će predmet rasprave na idućem Upravnom odboru, koji će odrediti najvažnija te o njima zatražiti sastanak s općinskim i županijskim vlastima u skoro vrijeme.