UGP: Usvojeni zaključci o temama razgovora kod Općinskog načelnika

U utorak,  6. ožujka 2018., održana je 2. sjednica Upravnog odbora Udruge gospodarstvenika Posušje (UGP). Sjednicom na kojoj je bilo 8 od 9 članova, predsjedao je predsjednik Damir Vican.

Nakon informacije o pregledu događanja od prošle sjednice te usvajanja Zapisnika s prve sjednice, razgovaralo se o pripremi sastanka s Općinskim načelnikom, koji će se održati u srijedu, 7. ožujka u 10.00 sati u zgradi općine. Upravni odbor usvojio je zaključak da teme razgovora kod načelnika budu teme koje smo ispred UGP-a načelniku predložili još u rujnu 2017. godine, kada smo i tražili sastank. Te teme su: Granični prijelaz Osoje, Izjednačavanje uvjeta kupnje građevinskog zemljišta izvan poslovnih zona s uvjetima u zonama, Izmjene i dopune Odluke o porezu na tvrtku ili naziv, Izmjene i dopune Odluke o komunalnom redu koje se odnose na postavljanje reklamnih ploča, jarbola i sl. na objekte i površine koje su u privatnom vlasništvu.

Nakon toga razgovaralo se o Pravilniku o ispušnim plinovima, koji je na snazi u FBiH od  1. siječnja 2017. godine, temeljem kojega se plaćaju, po mišljenju Upravnog odbora, nezakonito propisane jako visoke naknade kod vršenja tehničkog pregleda vozila. Ispred UGP-a, kod stručnjaka pravne struke, ispitat ćemo mogućnosti stavljanja ovog pravilnika van snage, pa će Upravni odbor nakon toga donijeti konačnu odluku o postupanju po tom pitanju.

Nakon ovih točaka dnevnog reda sjednici se priključio i stručni savjetnik GIZ-a Žarko Horvat, koji je članove UO upoznao o mogućnostima apliciranja gospodarstvenika na javne pozive GIZ-a, te ukratko izložio mogućnosti financiranja novoosnovanih tvrtki, s dobrim poslovnim idejama, od strane nekog fonda kojeg bi uspostavili i uložili početna sredstva članovi UGP-a. Upravni odbor je donio zaključak da se ispred UGP-a uputi zahtjev prema GIZ-u da njihovi stručni savjetnici ispitaju zakonske i sve druge mogućnosti osnivanja takvog nekog fonda u BiH, a nakon dobivene informacije  donijet će odluku o daljnjem postupanju po tom pitanju.

Na kraju sjednice članovi su upoznati s planom putovanja na najveći svjetski sajam obrtništva u Minhen, na koji članovi UGP-a idu organizirano u četvrtak 8. ožujka 2018.