Županija Zapadnohercegovača dobiva Zakon o šumama

Nakon što je Ustavni sud Federacije BiH u travnju 2009. stavio van snage federalni Zakon o šumama, a nakon toga u travnju 2011. i Uredbu o šumama, oblast šumarstva u FBiH ostala je bez zakonske regulative. Smatrajući nužnim da se ova oblast uredi na županijskoj razini, Ministarstvo gospodarstva ŽZH pokrenulo je postupak donošenja  županijskog  Zakon o šumama.

Na traženje Udruge gospodarstvenika Posušje (UGP) ministar gospodarstva Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) Ivica  Ćorić primio je u svom uredu predstavnike UGP-a koje je predvodio Predsjednik Udruge Veljko Lončar. Tema radnog sastanka bio je županijski Zakon o šumama  koji je u fazi donošenja i trebao bi biti usvojen 26.04.2013. godine na Skupštini ŽZH.

Ministar Ćorić obrazložio je potrebu donošenja ovog Zakona kao i razloge ne prihvaćanja ranije dostavljenog prijedloga UGP-a da Nacrt Zakona ide u javnu raspravu.

Predstavnici UGP-a obrazložili su i nadopunili svoje ranije dostavljene prijedloge i primjedbe  na Nacrt i Prijedlog Zakona o šumama.

Ranije dostavljena primjedba na visinu  naknade za općekorisne funkcije šuma  od 0,1 % od ukupno ostvarenog  prihoda, za sve pravne osobe koje obavljaju gospodarske djelatnosti na području Županije, je prihvaćena i u Prijedlogu Zakona visina naknade je smanjena na 0,07 %.

Isto tako, ministar je prihvatio prijedlog UGP-a da se nadopuni stavak 1. članka 74. Prijedloga Zakona o šumama, a u cilju izbjegavanja mogućnosti dvostrukog plaćanja naknade za šume, jednom u ŽZH, a drugi put u kantonu/županiji gdje je prihod i ostvaren.

U članku 74. Prijedloga Zakona nisu bili propisani  rokovi plaćanja naknade pa su predstavnici UGP-a  predložili, a ministar je prijedlog prihvatio, ubaciti novi stavak  koji će to regulirati, na način da se naknada plaća  polugodišnje i po završnom godišnjem računu.

Nadopunom u stavcima koji propisuju kontrolu obračuna i uplate naknade za općekorisne funkcije šuma, kao i podnošenje prijedloga sudu za prinudno izvršenje naplate, omogućeno je i za pravne osobe obveznike naknade koje nisu registrirane u Županiji Zapadnohercegovačkoj.

sb/ugp