Deficit u proračunu ŽZH za 2012. godinu 9 miliona KM

Na prijedlog Udruge gospodarstvenika Posušje, dana 07.01.2013. godine, u uredu ministra gospodarstva ŽZH gospodina Ivice Ćorića održan je radni sastanak, na kome  su ispred Udruge gospodarstvenika nazočili: gospodin Veljko Lončar, predsjednik Udruge, gospodin  Marinko Šego, predsjednik UO Udruge i gospodin Stjepan Bago, tajnik Udruge.

Ministar Ćorić je izvjestio predstavnike Udruge o izvršenju proračuna ŽZH za 2012. godinu i problemima koji su nastali kao posljedica deficita u iznosu od oko 9 miliona KM. Proračun je planiran u iznosu od oko 76 miliona, a ostvaren u iznosu od oko 67 miliona. Zbog toga je vlada  donijela odluku o smanjenju i ukidanju nekih naknada svim proračunskim korisnicima. Za 2013. godinu proračun će biti planiran u iznosu od oko 67 miliona i neće se planirati nikakav deficit, jer je novo zaduživanje neodrživo.

Planirani proračun za 2013. godinu bez deficita, predstavnici Udruge su bezrezervno podržali kao jedino ispravno rješenje, jer novo zaduživanje zbog potrošnje vodi ravno u „bankrot“ županije.

Nakon toga razgovaralo se o temama predloženim od strane Udruge, a to su: Zakon o koncesijama, dodjela koncesija za vjetroelektrane  na prostoru Poklečana i Oštrca, dodjela koncesije za istraživanje i eksploataciju TG kamena na prostoru Bosiljne, te o planiranim sredstvima  u proračunu za 2013. za poticanje razvoja gospodarstva i novog zapošljavanja.

Nakon obrazloženja traženja sastanka po navedenim temama, te određenih prijedloga od strane predstavnika Udruge gospodarstvenika i objašnjenja od strane ministra, zaključeno je slijedeće:

• Donošenje Zakona o koncesijama u ŽZH će  ići po skraćenom postupku, kako bi se ubrzalo njegovo donošenje, a prijedlozi Udruge o skraćivanju rokova donošenja nekih odluka predviđenih Zakonom, ako već nisu, uključit će se u Zakon.
  • Povjerenstvo za provođenje postupka dodjele koncesija za vjetroelktrane na prostoru Poklečani i Oštrc je završilo posao i predložilo vladi ŽZH, dodijeliti koncesiju EPHZHB  na prostoru Poklečani, a posuškoj tvrtki Relaks na prostoru Oštrc. Potpisivanje ugovora  očekuje se uskoro.
  • Povjerenstvo za provođenje postupka za dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju tehničko – građevnog kamena na prostoru Bosiljna  je završilo poslove oko pripreme natječaja za dodjelu koncesije i raspisivanje natječaja  očekuje se za nekoliko dana.
  • U proračunu ŽZH za 2013. godinu, ministar će predložiti iznos od 300 do 500 tisuća KM za poticanje razvoja gospodarstva i novog zapošljavanja u ŽZH.Predloženi iznos je nedostatan za značajniji razvoj gospodarstva, ali s obzirom da u 2012. godini nije bila predviđena niti jedna KM, to je ipak značajan pomak.

Na konstataciju predstavnika Udruge gospodarstvenika kako se njihovi zahtjevi, uglavnom, rješavaju nepotrebno dulje nego što bi trebalo, ministar je odgovorio, da je problem u nedovoljno stručnim i kompetentnim uposlenicima u nekim sektorima ministarstva, a rješavanje tog problema otežava primjena Zakona o državnim službenicima i namještenicima.

sb/udrugagospodarstvenika