Planirani prihod od 5,12 milijardi KM neće se ostvariti

0
136

Direktor Uprave za neizravno oporezivanje /UNO/ BiH Miro Džakula upozorava da se, zbog trenutne gospodarske situacije, u BiH teško može očekivati značajniji porast prihoda i da je ovogodišnji plan od 5,12 milijardi KM neto prihoda suviše ambiciozan.

„Ne znam da li su oni koji su radili projekcije prihoda za ovu godinu imali u vidu da smo u prošloj godini izgubili čak 50 miliona KM po osnovu ukidanja carina na uvoz proizvoda iz EU i da će prihodi od carina biti još manji u 2013. godini“, rekao je Džakula.

On ocjenjuje da je bolje uraditi realnu projekciju prihoda u ovoj godini, i to na bazi stvarnih ekonomskih pokazatelja, koji su negativni – da ne bi bilo potrebe da se preambiciozne projekcije revidiraju i smanjuju nekoliko puta godišnje.
Džakula ističe da u ovom trenutku još nema konačne rezultate o prihodima u toku cijele prošle godine, navodeći da je nekoliko dana prije kraja 2012. prikupljeno 5,862 milijardi KM bruto prihoda.

Poreznim obveznicima vraćeno je 885 miliona KM, tako da su neto prihodi raspodijeljeni korisnicima u iznosu od 4,977 milijardi KM.

Najveći dio prikupljenih prihoda od neizravnih poreza odnosi se na prihode po osnovu PDV-a koji su iznosili 3,697 KM i koji su veći za 1,5 odsto nego za isti period 2011. godine.

Džakula je dodao da slijede prihodi od akciza ili posebnih poreza koji su u jedanaest mjeseci 2012. godine iznosili 1,195 milijardi KM, a prihodi od carina i ove godine bilježe pad zbog primjene trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU i da su u posmatranom periodu iznosili 208 miliona KM.

„U prošloj godini pojačali smo kontrolne aktivnosti kad je riječ o zahtjevima za vraćanje PDV-a i zahtjevima za porezni kredit. Kao rezultat tih aktivnosti zadržan je iznos vraćanja PDV-a na nivou prošlogodišnjeg, te otkriveno nekoliko slučajeva nezakonito traženog vraćanja PDV-a, o čemu smo obavijestili Tužiteljstvo BiH“, napominje Džakula.

On najavaljuje da će prioritet u radu UNO u ovoj godini upravo biti još oštrije i detaljnije kontrole zahtjeva za vraćanje PDV-a.

Direktor UNO je, govoreći o skorom ulasku Hrvatske u EU, napomenuo da je predviđeno da na samo dva granična prijelaza (tzv. BIP-ovi) bude dozvoljen uvoz robe koja zahtijeva poseban inspekcijski nadzor, kao što su veterinarsko uvjerenje i fito-sanitarno uvjerenje za robu životinjskog i biljnog porijekla.

Džakula je naveo da su to – na sjeveru BiH granični prelaz Gradiška, a na jugu granični prelaz Bijača.

Džakula je rekao da je na nedavnom sastanku u Briselu dogovoreno da roba koja ide u BiH i izlazi iz BiH kroz Luku Ploče ima istovjetan pristup kao što će hrvatska roba imati u prolazu kroz Neum.

„U veljači će biti održan trilateralni sastanak na ministarskoj razini BiH, Hrvatske i EU, nakon kojeg se očekuje potpisivanje konačnog Sporazuma o graničnim prijelazima i pograničnom prometu kada granica BiH i Hrvatske postane granica Unije“, naveo je Džakula.

On napominje da je od dolaska na čelo ove uprave potpisao više od 200 rješenja o pokretanju disciplinskih postupaka protiv službenika UNO za koje je postojala osnova sumnje da su počinili težu ili lakšu povredu službene dužnosti.

Džakula podsjeća da je, kad je u pitanju granični prijelaz Bijača, Uprava raspisala međunarodni tender za izvođača radova i očekuje da će prijelaz biti gotov u kapacitetu da zadovolji početak robnog prometa do kraja lipnja ove godine.

Sa predstavnicima općine Gradiška oformljen je radni tim koji ima zadatak da u najkraćem roku uredi granični prijelaz i okolne pristupne prometnice tako da se iskoristi maksimum onoga što situacija na terenu dozvoljava. Taj preijelaz nalazi se u centru grada, pa će morati da posluži do izgradnje novog prijelaza, koji će biti na relaciji autoceste Banjaluka – Gradiška.

„Sve administracije susreću se sa problemom korupcije u vlastitim redovima i nemam iluziju da ćemo taj problem iskorijeniti, ali učinićemo sve da ga svedemo na najmanju moguću mjeru. Uprava nije jedina institucija u BiH koja se susreće sa ovim problemom i dobro bi bilo da se i druge institucije aktivnije uključe u borbu protiv korupcije“, istakao je Džakula.

On podsjeća da su porezni obveznici i druge osobe koje se bave prometom cigareta bili dužni da popišu zalihe cigareta na dan 1. siječnja ove godine i da to prije prometovanja i popisne liste dostave nadležnom regionalnom centru Uprave do 10. siječnja.

„Sve osobe koje se bave prometom cigareta dužna su na zatečene zalihe cigareta, utvrđene u popisnim listama, obračunaju akcizu prema novoj odluci o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete, te da do 10. siječnja uplate razliku između novoobračunate i već ranije uplaćene akcize, na Jedinstveni račun UNO“, rekao je Džakula.

On je napomenuo da se duhanske prerađevine, za koje je plaćena razlika akcize, mogu prodavati do isteka zaliha po novim maloprodajnim cijenama, koje moraju biti istaknute na vidnom mjestu maloprodajnog objekta.

Džakula najavljuje da će odmah na početku ove godine započeti detaljan inspekcijski nadzor prometovanja cigaretama, i to od kontrole uvoza, pa sve do kontrole obveznika koji se bave prodajom cigareta u BiH.

 

Biznis.ba/ugp