Nova pravila za pristup sredstvima iz IPA II

Evropska unija će i u novoj finansijskoj perspektivi (2014. – 2020.) nastaviti pomagati države u procesu pristupanja Uniji kroz instrument pretpristupne pomoći IPA II. Načini korištenja IPA-e II biće regulirani uredbom o uspostavi IPA-e II koja se očekuje polovicom godine i regulativom o provedbi IPA-e II koja će biti donesena najesen.

Za razliku od IPA-e I, IPA-e II neće imati podjelu na poznatih pet komponenti, nego na pet područja politika: proces tranzicije prema članstvu i izgradnja institucionalnih kapaciteta; regionalni razvoj, zapošljavanje, socijalne politike i razvoj ljudskih resursa; poljoprivreda i ruralni razvoj te regionalna i teritorijalna suradnja. Za razliku od trenutnog instrumenta pretpristupne pomoći, u IPA-i II neće biti relevantan status kandidata. Svih pet komponenti sadašnje IPA-e mogle su koristiti samo države sa statusom kandidata za članstvo u EU, a BiH je, sa statusom potencijanog kandidata, mogla  koristiti samo dvije komponente. Sredstva iz IPA-e II moći će koristiti sve države korisnice pretpristupne pomoći, bez obzira da li imaju status kandidata.

Pristup sredstvima IPA-e II svakoj državi biće poseban jer su i potrebe svake države za pretpristupnu pomoć različite. Postojaće zajednički strateški okvir za sve države-korisnice, ali i strateški dokument za implementaciju IPA-e II za svaku državu posebno. Reforme čiju će realizaciju IPA II pomoći biće u skladu sa strateškim ciljevima Unije. Efikasnost u određenoj sektorskoj politici  bit će jedan od parametara u IPA-i II i odrediće kolika će biti alokacija za tu državu. Isto tako, biće moguće realociranje sredstava iz jedne u drugu sektorsku politiku. Postojaće i indikatori uspjeha u svakom sektoru i za svaku državu. Kolike će biti alokacije, i koje će akcije, u okviru strateških ciljeva, biti finacirane IPA-om II, za sada nije poznato, a reguliraće ih zajednički okvir za realizaciju IPA-e II koji se očekuje u prvoj polovici ove godine.