UGP: Na Blidinju održana 16. skupština UGP-a

U četvrtak, 17. lipnja 2021. u restoranu Staza na Blidinju, održana je 16. skupština Udruge gospodarstvenika Posušje. Skupština je organizirana kao redovita i izvještajna.

Na početku sjednice predsjednik skupštine Pero Lončar pozvao je sve nazočne da minutom šutnje odaju počast prošle godine preminulom prvom predsjedniku UGP-a Veljku Lončaru.

Skupština je usvojila izvješće Nadzornog odbora, financijsko izvješće i izvješće o radu Udruge.

Izvješće o radu Udruge podnio je predsjednik Damir Vican

Zbog pandemije koronavirusa i nedovoljne pomoći gospodarstvu poslovni rezultati članova UGP-a za 2020. su kod većine lošiji  nego što su to bili za 2019. godinu. Ukupni prihodi članova UGP-a i vlasnički povezanih tvrtki u BiH u 2020. godini bili su 833 milijuna marka i manji su za 13 posto od prihoda za 2019. U ukupnim prihodima svih tvrtki u Posušju, prihodi članova UGP-a sudjeluju s 85 posto.

Prosječan broj zaposlenih u tvrtkama članova UGP-a bio je 2.250 i manji je za 28 zaposlenika ili za 1 posto nego u 2019. godini. Prosječan broj zaposlenih u svim tvrtkama u Posušju bio je 3.644, a od toga je kod članova UGP-a 62 posto.

Ukupni izvoz članova UGP-a u 2020. bio je 226 milijuna maraka i veći je za 16 milijuna maraka ili 7,5 posto nego u 2019. godini. Povećanje izvoza rezultat je dobrog poslovanja tvrtki iz sektora proizvodnje.

U Posušju posluje 23 posto svih tvrtki u Županiji ZH, a u izvozu sudjeluju s visokih 36 posto.

„Naš daljnji rad bit će usmjeren na temeljnu zadaću i svrhu UGP-a, a to su: rasterećenje gospodarstva i povoljnije poslovno okruženje i aktivnosti na daljnjem zbližavanju i razmjeni iskustava članova UGP-a“, zaključio je predsjednik UGP-a Damir Vican u svom izvješću, koje je završio slijedećim riječima:

„I na kraju, s velikim zadovoljstvom moram istaknuti sportske uspjehe posuških klubova i pojedinaca u nogometu, košarci, golfu, kuglanju i taekwndou. Posebice čestitam igračima, stručnom stožeru i upravi  HŠK Posušje i KK Posušje na velikom uspjehu koji su postigli  osvajanjem prvih mjesta u dosadašnjem rangu natjecanja i plasmanom u premijer ligu, odnosno u prvu ligu.

Velika većina naših članova je sponzor posuških sportskih klubova, kao i većine kulturnih i  drugih društvenih događanja u Posušju  i na taj način smo dali i dajemo veliki doprinos ovim sportskim uspjesima i kulturnih događanjima Posušju, na čemu vam se zahvaljujem“.