UGP: Naplata terminala Gorica se mora ukinuti !

Nakon sjednica granskih povjerenstava za graditeljstvo i poljoprivredu, Udruge gospodarstvenika Posušje (UGP), održana je sjednica i Granskog povjerenstva za usluge i turizam (GPUT). Na sjednici, koja je održana u utorak 04. ožujka 2014, bili  su: Ante Jukić (Atelier Jukić), Zdenko Tolušić (Tolušić d.o.o.), Zoran Čutura (Čutura prijevoz), Srećko Žulj (Gumakomerc), Veljko Bakula (Posušje Bus), Mario Čutura (Inđilović d.o.o.) i tajnik Stjepan Bago.

Nakon što je za koordinatora povjerenstva izabran Ante Jukić, razgovaralo se o nekim važnim pitanjima koja otežavaju  poslovanje tvrtki iz djelatnosti usluga, a posebice javnog cestovnog prijevoza.

Ponovno uvođenje naplate prolaza-parkinga terminala na graničnom prijelazu Gorica, u iznosu od 40 KM, ocijenjeno je kao nepravedno i diskriminirajuće, za sve one koji koriste ovaj granični prijelaz, jer se terminal ne plaća na drugim prijelazima u FBiH i RS-a, osim na Bijači, što je dodatni problem i diskriminacija gospodarstvenika sa ovih područja.

Kako to da se ta naplata vrši samo na dva prijelaza koja se nalaze u Županiji ZH, a na ostalima ne, pitaju se članovi GPUT-a. Je li to slučajno ili se radi o namjernom otežavanju poslovanja gospodarstvenika s ovog područja.

Ispred UGP-a poslan je zahtjev Upravi za neizravno oporezivanje za ukidanje naplate prolaza-parkinga na ovim prijelazima,  prije 20-tak dana, a kako se on još uvijek naplaćuje, predstavnici UGP-a će, zajedno s gospodarstvenicima  iz drugih općina, zatražiti hitan sastanak s nadležnim osobama iz carine po ovom pitanju, kako ne bi došlo do već najavljenih blokada granice od nekih prijevoznika.

Kao drugi veliki problem istaknuta su, neopravdano prevelika opterećenja javnih cestovnih prijevoznika, koja su posljedica donošenja zakona i pravilnika iz oblasti javnog cestovnog prijevoza. To se, prije svega, odnosi na iznose koji se plaćaju za homologaciju, licenciranje prijevoznika, vozača i voditelja prijevoza i rokove valjanosti tih licenci, kao i na odnos broja licenciranih vozila i vozača.

Primjena tih propisa u praksi je vrlo površna i svodi se , praktično, samo na plaćanje propisane naknade ovlaštenoj tvrtci, u Širokom Brijegu, za provedbu tih propisa, a za uzvrat se ništa ili vrlo malo dobiva u pogledu podizanja sigurnosti prometa na jednu višu razinu, što bi trebao i morao biti osnovni cilj primjene tih zakonskih propisa, zaključak je članova GPUT-a UGP-a.

sb/ugp