Usvojen Nacrt Zakona o gospodarskim društvima

Većinom glasova zastupnika Predstavničkog doma Federalnog parlamenta danas je usvojen Nacrt zakona o gospodarskim društvima, koji je jedan od sustavnih zakona i jedan od uvjeta aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.

Cilj ovog zakona je unapređenje poslovnog okruženja kojim bi se omogućilo lakše osnivanje i poslovanje gospodarskih društava, te jasnije definirala uloga upravljačkih struktura u društvima.

Jedan od problema je registracija poduzeća to jest gospodarskih društava u Federaciji BiH, te je dosadašnji ulog za registraciju smanjen za 50 posto i iznosi 1.000 KM. Sama procedura registracije koja se propisuje u pratećem zakonu, zakon o registraciji gospodarskih društava, koji u ovom paketu vodi Ministarstvo pravde FBiH, treba da otkloni i druge administrativne barijere da bi se skratilo vrijeme i troškovi”, rekao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj.

Istakao je da je vrijednost dionice sada minimalna – 1 KM, što je također kako kaže jedan od načina da se izvrši usklađivanje s regijom.

Također, značajno su, naglašava Trhulj, pojednostavljene procedure sazivanja skupština, jer se vidjelo da kod nekih gospodarskih društava treba pola godina da se skupe određeni uvjeti da bi se sazvala skupština.

To je po Nacrtu zakona gospodarskim društvima, tvrdi, značajno pojednostavljeno pri čemu će biti puno transparentniji svi akti, kao što su financijski izvještaji i sve ono što se tiče sazivanja skupština. Ovo su bile neke od preporuka Vijeća stranih investitora i Međunarodne financijske korporacije.

U odnosu na postojeći zakon ovaj nacrt zakona ima oko 60 izmjena, što znači da nije nov, već je na bazi postojećeg zakona koji je doživio čitav niz izmjena u posljednjih 13 godina. Dakle, urađene su dorade radi otklanjanja postojećih barijera”, kazao je Trhulj.

Za Nacrt zakona o gospodarskim društvima veže se još najmanje 13 zakona i bit će neophodno da se obavi javna rasprava nakon usvajanja u Domu naroda Federalnog parlamenta u roku od 30 dana.

fena/ugp