UGP: Održana sjednica GP za poljoprivredu i stočarstvo

U petak 07. veljače održana je sjednica Granskog povjerenstva za poljoprivredu i stočarstvo (GPPS) Udruge gospodarstvenika Posušje (UGP). Na sjednici su bili svi članovi GPPS: Ivan Pavković – „Mesna industrija Rakitno“, Ante Pavković – „ISAT-AP“ tvornica stočne hrane, Tomislav Pavković – „Mljekara Rakitno“ , Bruno i Zvonko Kovač – „BGL Commerce“  te tajnik UGP-a Stjepan Bago.

Nakon što je za koordinatora GPPS izabran Bruno Kovač, prešlo se raspravu o temama bitnim za poslovanje tvrtki iz djelatnosti poljoprivrede i stočarstva i mogućnostima povećavanja broja kooperanata i muznih krava te količine i kvalitete mlijeka.

Mogućnosti proizvodnje mlijeka u Posušju su puno veće od dosadašnjih. Mljekara Rakitno prerađuje dnevno oko 6.000 litara mlijeka, od kojih je  oko 5.200 litara sa vlastitih farmi u Rakitnu i Višićima, a oko 800 litar od kooperanata sa područja Rakitna. BGL Commerce na svojoj farmi u Osoju proizvodi dnevno oko 2.200 litara, a od kooperanata otkupi oko 600 litara za potrebe mljekare Meggle u Bihaću.

Kvaliteta proizvedenog mlijeka je važnija od količine te će u cilju postizanja što bolje kvalitete GPPS UGP-a organizirati, uskoro, edukativni seminar o higijeni stočne hrane i proizvodnje mlijeka. Na taj seminar bit će pozvani svi kooperanti proizvođači mlijeka iz Posušja, a predavači će biti priznati stručnjaci iz ove oblasti.

Veliki problem za poljoprivrednike je usitnjenost parcela i veliki broj vlasnika istih, tako da je vrlo teško i skupo doći u posjed ili najam većih poljoprivrednih površina. Zbog toga će se ispred GPPS UGP-a uputiti zamolba Općinskom načelniku, da preko općinskih službi dostavi informaciju o veličini i lokacijama poljoprivrednog zemljišta, na teritoriju općine Posušje, koje nije u privatnom vlasništvu i mogućnostima raspisivanja natječaja za davanje tog zemljišta u zakup.

Institucije koje upravljaju šumama u našoj općini, moraju poduzeti sve zakonom propisane mjere kako bi se šume zaštitile i očuvale od neovlaštene sječe, zaključak je članova GPPS UGP-a.

sb/ugp