UP FBiH od Vlade FBiH traži garancije za smanjenje stope doprinosa i ukupnog rasterećenja gospodarstva u idućim godinama

Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine ne podržava prijedloge zakona o doprinosima i zakona o porezu na dohodak kojeg je predložila Vlada Federacije BiH i poziva zastupnike i delegate da ne podrže navedene zakone u predloženom obliku, zaključeno je na sjednici Upravnog odbora UPFBiH održanoj, 26. 9. 2019.,  u Sarajevu.
Upravni odbor UPFBiH inzistira na hitnom sastanku s premijerom i ministricom financija Federacije BiH, kako bi se u prijedlog Zakona o doprinosima ugradila zakonska odredba, koja podrazumijeva da se, uz predloženu stopu doprinosa od 32,5 posto, osigura u idućim godinama smanjuje stope doprinosa u skladu s rastom prihoda.
Iz UO UPFBiH inzistiraju da se uz prijedlog Zakon o porezu na dohodak, koji je usvojila  Vlada FBiH i prema kojem  neoporezivi dio dohotka iznosi 800 KM, a ostatak plaće bi bio oporezovan s 13 posto, usvoji i Zakon o porezu na dobit FBiH s ugrađenim prijedlogom UPFBiH o oslobađanju od plaćanja poreza na dobit u slučaju reinvestiranja. Novinu u Zakonu predstavlja i oporezivanje dividende s 10 posto,
Također, iz UO UPFBiH inzistriaju da se hitno formiraju koordinaciona tijela za parafiskalne namete i da se radi na njihovom ukidanju ili smanjenju.
Od Vlade FBiH poslodavci traže da se hitno u proceduri razmatraju i usvoje izmjene i dopune  Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, u cilju, da se poslodavci rasterete plaćanja bolovanja u trajanju od 42 dana. Također, traže se hitne izmjene i dopune Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom FBiH, s usvojenim zahtjevom poslodavaca da postojeća odredba kojom poslodavac mora zaposliti jednu osobu s invaliditetom na 16 zaposlenih, poveća na 25. Također, traži se da se omogući i drugim kompanijama, osim onih koje su specijalizirane za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, omoguće poticaji za zapošljavanje ovih osoba.
upfbih/ugp