Udruga gospodarstvenika kod načelnika općine Bage

Dana 24.01.2013. u uredu načelnika općine Posušje, g. Branka Bage, održan je radni sastanak na inicijativu Udruge gospodarstvenika Posušje. Na sastanku je pored g. Bage bio i predsjednik OV Posušje g. Ivan Lončar, a predstavnike Udruge gospodarstvenika predvodili su predsjednik Udruge g. Veljko Lončar i predsjednik UO g. Marinko Šego.

Predstavnici Udruge su ukratko obrazložili razloge zbog kojih su inicirali ovaj sastanak kao i ciljeve i svrhu djelovanja Udruge te su iskazali spremnost  staviti na raspolaganje svoje znanje i iskustvo, da kao konstruktivan partner  zajednički djeluju u realizaciji projekata od općeg interesa za građane Posušja i stvaranju povoljnijeg okruženja za poslovanje u općini Posušje.

Načelnik se zahvalio gospodarstvenicima na dosadašnjoj suradnji  te ih ukratko  upoznao o vrlo lošem  financijskom stanju općine Posušje. Tome je pridonijelo, istakao je, punjenje proračuna  ispod  planiranih iznosa, kao i velika zaduženja i ranije preuzete obveze i stvoreni dugovi. Posebice je istaknut problem prijevoza đaka i stanja javne rasvjete zbog dugova prema dobavljačima iz ranijih godina.

Problem nedostatka autobusnog kolodvora je istaknut, prije svega, zbog sigurnosti naših đaka, a onda i svih građana Posušja. Zaključeno je da se problem izgradnje kolodvora treba hitno rješavati na način javno privatnog ili nekog sličnog partnerstva.

Nepostojanje zemljišnih knjiga je ogroman problem, kako za građane tako i za gospodarstvo u cjelini pa izradu novih zemljišnih knjiga valja započeti čim prije, istakli su gospodarstvenici. Načelnik se s time složio i obećao nastaviti započetu inicijativu od strane Udruge gospodarstvenika u smjeru rješavanja tog pitanja.

U cilju stvaranja povoljnijeg okruženja za nove investicije i otvaranja novih radnih mjesta ojačat će se općinska služba za razvitak, a u proračun će biti uvrštena sredstva za dovršetak poslovnih zona. Kao prioritet će se rješavati problem pročistača za vodu na glavnoj vodospremi, kako bi se ogromni financijski potencijal, koji leži u raspoloživoj vodi u akumulaciji Tribistovo, kapitalizirao prodajom vode u Republiku Hrvatsku, a i susjednim općinama, izjavio je načelnik  Bago.

Kanalizacijski sustav  je problem, nastavio je načelnik, koji zahtjeva ogromna sredstva i vrijeme pa će se rješavati parcijalno uz pomoć sredstava iz domaćih i europskih fondova.

Problem nefunkcioniranja javne rasvjete, kao i stanje uređenosti grada, gradskih ulica, lokalnih cesta i javnih površina je nešto što se mora hitno rješavati, a nije se rješavalo zbog nedostatka novca. Taj problem se može i mora riješiti naplatom komunalne naknade od svih obveznika predviđenih Odlukom o komunalnoj naknadi, bez izuzetaka, zajednički je zaključak svih nazočnih.

sb/ugp