Sastanak Udruge i ministra gospodarstva

ZAPISNIK

sa sastanka održanog kod ministra gospodarstva ŽZH dana 02.07.2012. godine

Ispred UGP-a prisutni su : Veljko Lončar, Marinko Šego, Damir Lončar, Tomislav Marić i Stjepan Bago.

Ispred ministarstva: ministar Ivica Ćorić i Pero Mandić, šef odjela za razvitak.

Diskusija se odvijala po predloženim temama od strane UGP-a, dostavljenim ranije ministru e-mailom.

• Osnovne informacije o našoj Udruzi, (spisak članova).

–       Predsjednik Udruge g. Veljko Lončar je ukratko iznio osnovne podatke o Udruzi, cilj osnivanja, i neke planove rada u budućem periodu, te uručio ministru spisak članova Udruge.

• Program razvoja malog i srednjeg poduzetništva (MSP) u ŽZH, (Zakon o poticanju i razvoju malog gospodarstva, Program o razvoju MG: federalni, županijski).

–       Ministar nas je izvijestio, da nema posebnog Programa razvitka MSP u ŽZH, te da je u pripremi  izrada Strategije razvitka gospodarstva u ŽZH za period 2012-2020 godina, uz financijsku i stručnu pomoć UNDP-a.

–       U izradu Strategije  bit će uključeni i predstavnici UGP-a.

–       Rok izrade je godinu dana, a predviđeni trošak izrade je oko 150.000 KM

–       UNDP će sufinancirati sa oko 60.000 KM.

• Iznos sredstava u proračunu za razvoj MSP u ŽZH, (koliko je projekata poticano, ako je i iz kojih općina).

–       U proračunu ŽZH nisu planirana sredstva za poticanje razvitka MSP za 2012. godinu.

–       Za 2013. godinu, ministar planira sredstva od oko 500.000 KM.

• Iznos poticaja za poljoprivredu ukupno, (od toga koliko za gospodarska društva za poljoprivrednu proizvodnju).

–       Za poticanje poljoprivrede  planirana su sredstva od oko 1.500.000 KM.

–       Nisu planirana sredstva za poticanje  gospodarskih društava koja se bave preradom poljoprivrednih proizvoda.

–       Radit će se na drugačijem načinu poticanja u poljoprivredi; aplicirat će moći samo registrirani poljoprivrednici.

• Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta, suradnja: MGŽZH-FMRPO, (jesu li korištena sredstva za poticanje MSP iz ovog ministarstva, ako jesu: koliko i za koje projekte).

–       Nema  suradnje sa FMRPO (politička odluka), nisu korištena nikakva sredstva u 2012. godini iz tog ministarstva.

• Razvojna agencija ŽZH HERAG ,(uloga u razvoju MSP u ŽZH, broj realiziranih projekata u posljednje četiri godine, godišnji trošak agencije, broj zaposlenih i struktura zaposlenih).

–       Razvojna agencija nije ispunila sviju osnovnu zadaću: izrada i realizacija projekata razvitka u ŽZH.

–       Sredstva iz projekta prekogranične suradnje (KAMEN) nisu korištena namjenski (kupljen automobil, isplaćivane plaće), tako da je cijeli projekt došao u pitanje.

–       Ravnatelj smijenjen, imenovan novi: Ivan Jelčić

–       Ako u roku šest mjeseci ne urade barem tri projekta, agencija će biti ugašena.

–       Troškovi plaća osoblja agencije, kojih ima 5, u iznosu od oko 140.000 KM, planirani u proračunu ŽZH.

• REDAH- regionalna agencija za razvoj, uloga u razvoju MSP u ŽZH,(broj projekata financiranih preko REDAH-a u posljednje četiri godine).

–       Suradnja sa REDAH-om je odlična, prije svega, zahvaljujući ravnatelju g. Jurilju.

• Nacrt Zakon o koncesijama, (dio sredstava usmjeriti na račun mjesnih zajednica, npr. 10 %.

–       Zakon o koncesijama nije još usvojen; prijedlog UGP-a u pismenom obliku dostaviti što prije (naš prijedlog  se odnosi na raspodjelu koncesijske naknade: dio naknade izdvojiti i za mjesnu zajednicu, 10 %).

–       UGP je jedini dostavio neki prijedlog u svezi Nacrta Zakona o koncesijama.

• Gruntovnica, sud za prekršaje, odjel općinskog suda: lobirati za rješavanje ovih pitanja; posredovati za sastanak sa ministricom pravosuđa ŽZH.

–       Na rješavanju ovih pitanja je rađeno, ali nije došlo do realizacije.

–       Ministar će nam ugovoriti sastanak sa ministricom pravosuđa ŽZH.

•   Razno

–       MGŽZH  i UGP će zajednički uraditi jedan materijal sa osnovnim podacima o mogućnosti ulaganja u solarne kolektore, kako za osobne potrebe tako i za tržište (preuzimanje viška energije, tko izdaje odobrenje, cijena energije itd.)-Prijedlog: Šego

–       Natječaj za dodjelu koncesije za vjetroelektrane (Poklečani, Oštrc), bit će raspisan slijedeći tjedan.

–       MGŽZH u proračunu ima planirana sredstva  „vodnog gospodarstva“ u iznosu od oko 450.000 KM.

–       Udruga bi trebala inicirati izradu projektne dokumentacije, npr. zaštite vodotoka Topale i aplicirati za određena sredstva (Šego, D.Lončar)

ZAKLJUČAK:

• Osnovni cilj sastanka bio je: predstaviti UGP ministru, obrazložiti razloge osnivanja, osnovne ciljeve budućeg rada i od ministra dobiti potrebite informacije o stanju gospodarstva u ŽZH, programima razvitka, te predviđenim sredstvima u proračunu za poticanje razvitka malog i srednjeg poduzetništva, a sve u cilju stvaranja povoljnijih uvjeta za ulaganje u gospodarstvo na teritoriju općine Posušje.
  • Ministru Ćoriću se zahvaljujemo, prije svega, na prihvaćanju našeg prijedloga za održavanjem sastanka , te naravno, na svim informacijama koje nam je dao, kao i njegovom pomoćniku g. Mandiću.
  • Ovo je prvi u nizu ovakvih sastanaka, s napomenom, slijedeći sastanci će biti usmjereni na konkretne projekte.
  • Opći zaključak je: međusobno informiranje i suradnja u budućem razdoblju je neophodna, a osnivanjem Udruge i njenim djelovanjem, otvaraju se pozitivni pomaci u stvaranju povoljnije klime za investicije i otvaranje novih radnih mjesta u općini Posušje.

Tajnik Udruge:

Stjepan Bago, dipl. ing