UGP: Komunalna naknada se ne troši namjenski

U petak, 28. ožujka, održana je sjednica Granskog povjerenstva za trgovinu (GPT) Udruge gospodarstvenika Posušje (UGP). Na sjednici kojom je predsjedao novoizabrani koordinator GPT Oliver Begić (Oli) bili su: Veljko Lončar (Vokel), Branko Penava (Penava), Josip Kovač (Tehnostar), Ante Jukić (Prodomo), Želimir Čamber (Binvest), Milorad Ramljak (Žana-Commerce), Željko Vican (Viking) te tajnik UGP-a Stjepan Bago.

Opće stanje u državi kao i ekonomska kriza koja vlada već nekoliko godina uzročnik su pada kupovne moći građana, a to se ogleda i kroz pad prometa u trgovini. Poslovanje je otežano zbog smanjivanja marži na minimum kao i zbog nelikvidnosti koja vlada na tržištu i otežane naplate isporučene robe.

Dodatni problem izazvala je primjena Pravilnika iz oblasti zaštite okoliša, temeljem kojih uvoznici moraju plaćati velike iznose na ime naknade koja dodatno smanjuju i onako male marže. Tako, npr. za jedan uvezeni hladnjak, mora se uplatiti naknada u iznosu od 50 KM. Isto tako, temeljem Uredbe o tankim plastičnim vrećicama trgovac mora platiti 50 KM za tisuću vrećica koje, inače,  poklanja kupcima.

Komunalna naknada se plaća, a sredstva se, najčešće, ne troše namjenski, tako da još uvijek, nemamo javne rasvjete na južnoj obilaznici kao i u nekim drugim ulicama, zaključak je članova GPT UGP-a.

sb/ugp