Ukupni dugovi Zapadnohercegovačke županije 56,4 miliona KM

0
126

Zapadnohercegovačka županija u prošloj  je godini  loše upravljala javnim novcem zbog čega su godinu završili deficitom proračuna, gomilajući tako akumulirani gubitak, a nije bilo ni adekvatne kontrole u trošenju novca za reprezentaciju, gorivo i mobilne telefone.

Ovo su osnovne zamjerke federalnih revizora, koji su negativno ocijenili prošlogodišnje poslovanje ove  županije, koja je, pri tome, netočno prikazala financijski rezultat.

Proračun Zapadnohercegovačke županije nakon rebalansa iznosio je 67,9 miliona KM, a stvarni deficit iznosio je oko 8,1 milion KM, dok su ukupne obaveze, koje su mahom stigle na naplatu, bile 56,4 miliona KM. Akumulirani deficit iznosio je 40,1 milion KM, a ne 35,1 milion KM, koliko je prikazan.

“Deficit objavljen u iznosu 3,6 miliona KM nije točan jer je revizijom utvrđeno da je manje iskazan za 4,5 miliona KM. Zbog netočnog iskazivanja financijskog rezultata za 2012. godinu, a samim tim i akumuliranog deficita, kao i precijenjenih izvora sredstava za 8,3 miliona KM, imalo je za posljedicu da stvarni akumulirani deficit, revizijom utvrđen, iznosi 40,1 milion i premašuje izvore sredstava za 14,2 miliona”, stoji u izvješću. Proračunski korisnici  županije stvarali su veće obveze nego što su im odobrena sredstva proračunom, a novac je otišao mahom za plaće.

Revizori imaju primjedbe za Zapadnohercegovačku županiju, čija je tekuća pričuva od oko 845.300 KM realizirana bez kriterija. Uz to ova županija nije raspolagla novcem u skladu s propisima pa nije plaćala doprinose pri isplati neto plaća, kontrolirala troškove mobilnih telefona i uporabu službenih vozila.

Za mobilne telefone potrošeno je 82.400 KM, a za reprezentaciju 172.200 KM, gdje su u pojedinim slučajevima nabavljani i pokloni za koje nije naveden povod. Na plaće, doprinose i naknade troškova zaposlenih u ŽZH potrošeno je oko 50 miliona KM.

Premijer ŽZH, bez minulog rada, prima plaću od 2.512 KM neto, predsjednik Skupštine 1.932 KM, ministar 2.303 KM,a zastupnik u skupštini 1.449 KM.

Biznis.ba/ugp