Povratak ZK ureda u Posušje

Na  inicijativu  Udruge gospodarstvenika Posušje, ministrica pravosuđa i uprave Županije Zapadnohercegovačke  Borka  Herceg Lukenda, organizirala je sastanak  koji je održan 06.09.2012. godine u zgradi vlade ŽZH  u Širokom Brijegu, na kome je pored ministrice, njenih suradnika  i članova UGP-a, bio nazočan načelnik općine Posušje Petar Polić, te predsjednik Općinskog suda u Širokom Brijegu Franjo Ravlija.

Na sastanku se razgovaralo o mogućnosti uspostave izdvojene organizacijske jedinice zemljišno-knjižnog ureda u Posušju, izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama Federacije Bosne i Hercegovine, povećanju broja uredovnih sudskih dana u već uspostavljenom odjeljenju Prekršajnog suda u Posušju, kao i stvaranju uvjeta za uspostavu odjeljenja Općinskog suda u Posušju.

Nakon rasprave i analize problematike  zemljišnih knjiga za općinu Posušje, doneseni su zaključci, temeljem kojih će se uspostaviti izdvojena organizacijska jedinica zemljišno-knjižnog ureda u Posušju, te inicirati izmjene i dopune Zakona o Zemljišnim knjigama Federacije Bosne i Hercegovine od strane županijskog Ministarstva pravosuđa i uprave i Vlade a poradi:

– Stavljanja izvan snage preostalog manjeg dijela zemljišne knjige za općinu Posušje, jer je veći dio potpuno uništen,

– Uspostave nove zemljišne knjige za općinu Posušje po službenoj dužnosti, a temeljem katastra nekretnina.

Za uspostavu zemljišne knjige i katastra nekretnina za općinu Posušje, potrebno je osigurati sredstva  u proračunu Federacije,  Županije  i općine Posušje.

Nakon rasprave o radu Općinskog  suda prihvaćen je zaključak o pokretanju izmjena i dopuna Zakona o sudovima Federacije Bosne i Hercegovine, a u cilju uspostave Odjeljenja Općinskog suda u Posušju.

Na radnom sastanku razmatrala se i mogućnost povećanja broja uredovnih sudskih dana u već uspostavljenom odjeljenju Prekršajnog suda u Posušju, te je zaključeno, da će predsjednik Općinskog suda u Širokom Brijegu donijeti odluku o zahtjevu Udruge gospodarstvenika Posušje za povećanjem uredovnih sudskih dana, nakon analize ukupnog broja predmeta u odjeljenju Prekršajnog suda u Posušju.

sb/ugp